Eu nu cred ca principala problema e coruptia. Mai degraba o vad ca o consecinta a unui mod de a gandi limitat, invers acelui multidisciplinary approach de care vorbeste si Munger. Politicienii nostri vad doar bara masinii din fata. Ei nu se gandesc ca binele lor in perspectiva este legat de binele tuturor. Win-win lor se limiteaza la 2-3-4 case, dar inconjurate de drumuri de noroi. Coruptii altora sunt mai ambitiosi :)).
Mulțumesc mult pentru Newsletter și eforul depus! 💖💖
Eu nu cred ca principala problema e coruptia. Mai degraba o vad ca o consecinta a unui mod de a gandi limitat, invers acelui multidisciplinary approach de care vorbeste si Munger. Politicienii nostri vad doar bara masinii din fata. Ei nu se gandesc ca binele lor in perspectiva este legat de binele tuturor. Win-win lor se limiteaza la 2-3-4 case, dar inconjurate de drumuri de noroi. Coruptii altora sunt mai ambitiosi :)).